Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2025 január 07.

HU-RIZONT pályázatot nyert a MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézete (AKI) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz (NKFI Hivatal), a HU-RIZONT Nemzetközi Kiválósági Kutatási Együttműködési Program (2024-1.2.3-HU-RIZONT) pályázatra benyújtott „PFAQuatic - Egyes PFA vegyületek környezeti hatásainak vizsgálata a felszíni vizekben, az akvakultúrákban és a kapcsolódó mezőgazdasági termékekben” című, támogatási kérelmét a Kulturális és Innovációs Minisztérium 367 162 582 Ft összegű támogatásra érdemesnek ítélte.

A Támogató döntése alapján 30 db projekt részesül összesen több mint 11,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban az NKFI Alapból a Neumann János Program (NJP) fókuszterületeihez illeszkedően. A projekt megvalósításában a MATE két intézete, a már említett Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet mellett az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet (ÉTTI) kutatói is részt vesznek az analítikai vizsgálatokban. A projekt témavezetője Dr. Szabó István, a MATE-AKI Környezettoxikológia Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.


A környezetvédelemmel kapcsolatos alkalmazott kutatás és fejlesztés projekt fő célja, hogy a perzisztens per- és polifluor-alkil szennyezők, az ún. PFA-k csoportjába tartozó vegyi anyagok felszíni vizekben, valamint az akvakultúra ágazatban és az ott megtermelt mezőgazdasági termékekben (elsősorban halakban) való megjelenését kövesse nyomon és vizsgálja azok ökotoxikológiai hatását. A kutatásban alvállalkozóként két nemzetközi és egy hazai partner is részt vesz. A Birminghami Egyetem (University of Birmingham, Department of Cancer and Genomic Sciences) fejlődésgenetikai vizsgálatokat végez majd, míg a Helmholtz Intézet (UFZ) (Helmholtz Centre for Environmental Research, Department of Ecotoxicology) az automatizált fenotipozálás vizsgálatok fejlesztéseit támogatja. A toxikus hatások lehetséges enyhítésének módszereit laboratóriumi körülmények között a Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, Laboratóriumi Medicina Intézetének együttműködő kutatói segítik. A létrejövő eredményeinkkel hozzájárulhatunk a PFA-anyagokkal kapcsolatos szélesebb körű ismeretek bővítéséhez és terjesztéshez a tudományos közösség és a társadalom különböző szintjein (p. ipari és a mezőgazdasági szereplők, döntéshozók) egyaránt.

A projekt 36 hónap futamidejű, 2025. január 1-jén indul és 2027. december 31-én zárul majd.

Kövesse nyomon projektünk eredményeit a MATE AKI weboldalán és médiafelületeinken!